Црква „Св. Петка“ - Селце (Прилеп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечка
Местоположба
Населено место Прилепечко-витолишка
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Св. Петка — параклис кој се наоѓа во Селечкиот манастир над с. Селце.