Црква „Св. Петка“ - Селце (Крушевско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Селце.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба

Координати 41°25′11″N 21°15′8″E / 41.41972° СГШ; 21.25222° ИГД / 41.41972; 21.25222Координати: 41°25′11″N 21°15′8″E / 41.41972° СГШ; 21.25222° ИГД / 41.41972; 21.25222
Место Селце
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Петка Трновска
Изградба 1878
Архитектонски опис

Света Петка — главна селска црква во крушевското село Селце, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа на возвишение на влезот во самото село Селце. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа над селото.[3] Црквата се наоѓа во Средното Маало од неговата западна страна.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната во 1878 година.[3]

Црквата во турско време била повеќепати потпалувана, но селаните секогаш ја реновирале. Последното палење датира од 1903 година, кога насрадало и целото село.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Втора крушевска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 27 декември 2021.
  3. 3,0 3,1 3,2 Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]