Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Р’мби

Координати: 40°50′6″N 21°8′23″E / 40.83500° СГШ; 21.13972° ИГД / 40.83500; 21.13972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
Aγίας Παρασκευής
Поглед на црквата со гробиштата
Карта
40°50′6″N 21°8′23″E / 40.83500° СГШ; 21.13972° ИГД / 40.83500; 21.13972
МестоР’мби, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Удрен темелXIX век
Завршена1896
Управа
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Св. Петка (грчки: Aγίας Παρασκευής) — црква во селото Р’мби, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија, под управа на Грчката православна црква.

Внатрешноста на црквата.

Црквата е изградена во 1896 г., а отпочната во XIX век.[1][2]

Претставува пример за духовната архитектура и живописот од своето време. Прогласена е за историски споменик и споменик на уметноста. Во 1987 г. е прогласена и за заштитен споменик на културата.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 84
  2. „Πλατύ“. Δήμος Πρεσπών. Архивирано од изворникот на 2015-01-10. Посетено на 10 јануари 2015.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/3734/79/20-2-1987 - ΦΕΚ 284/Β/9-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-04-11. Посетено на 17 март 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]