Црква „Св. Петка“ - Плешенци

Координати: 42°00′00″N 22°8′1″E / 42.00000° СГШ; 22.13361° ИГД / 42.00000; 22.13361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва пробиштипска
Местоположба

Карта

Координати 42°00′00″N 22°8′1″E / 42.00000° СГШ; 22.13361° ИГД / 42.00000; 22.13361
Место Плешенци
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1883
Архитектонски опис

Света Петка — главна селска црква на селото Плешенци, во Општина Пробиштип.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во близина на сретселото, од каде што има патоказ кој ја означува нејзината положба.

Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1883 година, но не познато кога и од кој архијереј била осветена. Црквата не поседува фрескоживопис, додека за иконите нема податоци од кој период се, како и од кој автор.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28.
  2. „Парохии при храм Света Богородица - Пробиштип“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2022-11-13. Посетено на 2022-11-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]