Црква „Св. Петка“ - Малино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Малино.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба

Координати 41°56′30.05″N 21°51′20.92″E / 41.9416806° СГШ; 21.8558111° ИГД / 41.9416806; 21.8558111Координати: 41°56′30.05″N 21°51′20.92″E / 41.9416806° СГШ; 21.8558111° ИГД / 41.9416806; 21.8558111
Место Малино
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Света Петка (позната и како Света Петка Римјанката) — нова селска црква во светиниколското село Малино, Македонија.

Црквата се наоѓа источно од селото, во насока на соседното село Алакинци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа источно од селото Малино. До нејзе се пристапува по земјен пат од источниот крај на селото. Во дворот на црквата има мал извор.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Најпрвин била подигната како параклис во XIX век.[1]

На 16 јули 2016 година бил поставен камен-темелник за нов храм од страна на митрополитот Брегалнички г. Иларион[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Стариот параклис
Новата црква

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 681.
  2. „Камен темелник за изградба на црква во с. Малино – Свети Николе“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-04-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]