Црква „Св. Петка“ - Лехово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
Ἁγίας Παρασκευῆς
Карта
40°34′53.7″N 21°29′38.6″E / 40.581583° СГШ; 21.494056° ИГД / 40.581583; 21.494056Координати: 40°34′53.7″N 21°29′38.6″E / 40.581583° СГШ; 21.494056° ИГД / 40.581583; 21.494056
МестоЛехово, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1946 - 1948
Управа
Архијерејско намесништвоАјтоско
ЕпархијаКостурска

Света Петка (грчки: Ἱερός Ναός Ἁγίας Παρασκευῆς) — црква во селото Лехово, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена на местото на постар храм, живописан во XVII век. Новиот храм почнал да се гради во 1946 и е завршен во 1948 г. кога Лехово е присилно иселено од грчката армија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Φίτζιος, Παναγιώτης (2010). Το Λέχοβο. Εκκλησιαστική ιστορία και εκπαιδευτική κίνηση (PDF) (грчки). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Θεολογική Σχολή, Τμήμα Θεολογίας. стр. 40–41. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)