Црква „Св. Петка“ - Долно Штрбово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција Преспа 211.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Населено место Штрбово
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — мала селска црква во селото Штрбово, Општина Ресен, Македонија.[1]

Поглед на црквичката

Се наоѓа 500 метри источно од денешната положба на селото, изградено во периодот помеѓу двете светски војни од мештанинот Крстин Костовски, а обновено од Јонче Д. Диневски во 1990 година.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 325. ISBN 9789989920554. Посетено на 12 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]