Црква „Св. Петка“ - Груништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Груништа.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Координати 41°03′25.1″N 21°41′50.0″E / 41.056972° СГШ; 21.697222° ИГД / 41.056972; 21.697222Координати: 41°03′25.1″N 21°41′50.0″E / 41.056972° СГШ; 21.697222° ИГД / 41.056972; 21.697222
Место Груништа
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено 1925/1926
Ктитор Ристе Венин
Архитектонски опис

Света Петка – манастирска црква на Грунишкиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Од написот до влезот на црквата се забележува дека била изградена од страна на Ристе Венин во мај 1925 година, а според други извори црквата била изградена во 1926 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со квадратна основа без апсида. Влезот се наоѓа на западната страна. До северниот ѕид е прилепена чешма од којашто тече изворска вода за којашто мештаните велат дека е лековита.[1] Објектот во целост е варосан и е покриен со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Груништа“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]