Црква „Св. Петка“ - Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Петка
Crkva Sv. Petka - GV.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Гостиварска
Местоположба
Населено место Гостивар
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Света Петка е црква во Гостивар.[1] Овој храм бил повеќепати разрушуван, но како се создавале услови бил и возобновуван.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Архиерејска Божествена Литургија во црквата на света Петка во Гостивар". МПЦ - ОА. 15.04.2007. Посетено на 2010-04-30. Check date values in: |date= (help)