Црква „Св. Петка“ - Галичник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата „Св. Петка“ во Галичник

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Место Галичник
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба XVI век
Завршено XVI век
Ктитор =
Архитектонски опис

Црква „Св. Петка“ — една од неколкуте цркви во мијачкото село Галичник. Се наоѓа во длабока на крајот на селото, во правец на запад.

Галерија[уреди | уреди извор]