Црква „Св. Петка“ - Војшанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Војшанци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба

Координати 41°28′34″N 22°09′55″E / 41.47611° СГШ; 22.16528° ИГД / 41.47611; 22.16528Координати: 41°28′34″N 22°09′55″E / 41.47611° СГШ; 22.16528° ИГД / 41.47611; 22.16528
Место Војшанци
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1984
Архитектонски опис

Света Петка — главна селска црква во неготинското село Војшанци, Македонија.[1][2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена и осветена во 1984 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Повардарска епархија - Тимјаничка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]