Црква „Св. Петка“ - Варварица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Петка“
Св. Петка.JPG
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Варварица
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Архитектонски тип македонски
Портал „МПЦ“

„Св. Петка“христијански храм кој се наоѓа во Варварица, Општина Василево.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]