Црква „Св. Петка“ - Бродец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Бродец.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Координати 41°45′50.2″N 20°40′20.2″E / 41.763944° СГШ; 20.672278° ИГД / 41.763944; 20.672278Координати: 41°45′50.2″N 20°40′20.2″E / 41.763944° СГШ; 20.672278° ИГД / 41.763944; 20.672278
Населено место Бродец
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 2012
Завршено 2015
Осветување 9 август 2015
Живопис Славко Ѓиноски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — манастирска црква на Бродечкиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на црквата започнала во 2012 година и истата била завршена во 2015 година. Храмот бил осветен на 9 август 2015 година од страна на Митрополитот г. Јосиф на свеченост одржана за осветување на манастирот.[1][2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена од камен. Таа има четириаголна основа, со осумаголна купола која се издига од средишниот дел на покривот, натстрешница пред влезот на храмот и полукружна апсида на источниот ѕид. На јужната, северната, западната и источната страна од куполата има по една монофора. Ѕидот во внатрешноста на влезниот простор покриен со натстрешница содржи врамена молитва, додека над влезната метална врата има мала фреска со ликот на Света Петка и цветен венец во облик на лак. Над лакот има фреска која го отсликува животворниот извор за кој се верува дека е сместен во непосредна близина на манастирот и на која се прикажани верници како сипаат од лековитата вода која тече од чешма со три шепурки. Црквата е изградена од камен. Внатрешноста на црквата е фрескоживописана, а фрескописот е дело на мајсторот Славко Ѓиноски.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]