Црква „Св. Петка“ - Брест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Брест.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°43′18.66″N 21°09′21.85″E / 41.7218500° СГШ; 21.1560694° ИГД / 41.7218500; 21.1560694Координати: 41°43′18.66″N 21°09′21.85″E / 41.7218500° СГШ; 21.1560694° ИГД / 41.7218500; 21.1560694
Населено место Брест
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — гробјанска црква во поречкото село Брест.[1]

Црквата е сместена пред влезот во селото, каде се сместени и самите селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]