Црква „Св. Петка“ - Ќупќој

Координати: 40°56′39″N 24°0′6″E / 40.94417° СГШ; 24.00167° ИГД / 40.94417; 24.00167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
Αγίας Παρασκευής
Карта
40°56′39″N 24°0′6″E / 40.94417° СГШ; 24.00167° ИГД / 40.94417; 24.00167
МестоЌупќој, Зихненско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1844
Управа
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Света Петка (грчки: Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής) — црква во селото Ќупќој, Зихненско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Цтрквата е изградена во 1844 г. според натписот над главниот влез.[2] Претставува трикорабна базилика.[1] Во 1870 г. е изградена камбанаријата. Храмот е живописан.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Church of St. Paraskevi in Proti“. Corect. Архивирано од изворникот на 2014-11-09. Посетено на 9 ноември 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής“. Πρώτη Σερρών. Архивирано од изворникот на 2014-11-09. Посетено на 9 ноември 2014.