Црква „Св. Петар и Павле“ - Ресен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петар и Павле
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба

Карта

Координати 41°04′58.5″N 21°01′50.6″E / 41.082917° СГШ; 21.030722° ИГД / 41.082917; 21.030722Координати: 41°04′58.5″N 21°01′50.6″E / 41.082917° СГШ; 21.030722° ИГД / 41.082917; 21.030722
Место Ресен
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Петар
Апостол Павле
Архитектонски опис

Св. Петар и Павле (или Св. Петар) — црква и манастир[1] кај градот Ресен. Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Манастирот е сместен на југоисточниот крај на градот, во месноста Доброво. Се смета дека црквата своевремено била главен храм на исчезнатото село Доброво.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија (PDF). Менора – Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 21. ISBN 978-608-65143-2-7. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-01-24. Посетено на 2022-01-02. no-break space character во |location= во положба 7 (help)
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа : местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 273. ISBN 978-9989-2117-6-8.