Црква „Св. Петар и Павле“ - Лупште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петар и Павле
Црква „Св. Петар и Павле“ - Лупште.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°39′34.38″N 21°07′59.28″E / 41.6595500° СГШ; 21.1331333° ИГД / 41.6595500; 21.1331333Координати: 41°39′34.38″N 21°07′59.28″E / 41.6595500° СГШ; 21.1331333° ИГД / 41.6595500; 21.1331333
Населено место Лупште
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостоли Петар и Павле
Изградба 1879
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Петар и Павле (позната и како Свети Петровица[1]) — главна селска црква во поречкото село Лупште, сместена под селото.[2]

Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата не се знае точно кога е подигната, иако се верува дека е средновековна.[1]

Според други извори била изградена во 1879 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 184. Посетено на 23 октомври 2017.
  2. 2,0 2,1 „Манастиречка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 19 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]