Црква „Св. Петар и Павле“ - Долна Бањица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петар и Павле
Sv. Petar - Dolna Banjca 08.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Место Долна Бањица
Општина Гостивар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Петар и Свети Павле
Изградба 19 век
Архитектонски опис

Света Петар и Павле — црква во гостиварското село Долна Бањица од 19 век. Во црковниот двор се наоѓаат гробишта. Во 2010 година црквата била мета на грабеж,[1] додека во декември 2011 година, вандали со камења искршиле 5 прозорци на црквата.[2] Во близина на црквата, се наоѓа археолошкиот локалиет од средновековниот период „Црквиште“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ограбена црквата „Св Петар и Павле" во гостиварското село Долна Бањица“. МИА. 31 јули 2010. Посетено на 2011-02-15.[мртва врска]
  2. „Искрешени прозорците на црквата „Свети Петар и Павле" во гостиварско Долна Бањица“. Сител. 11 декември 2011. Посетено на 2011-12-11.
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Галерија[уреди | уреди извор]