Црква „Св. Петар и Павле“ - Галичник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петар и Павле
Црква Свети Петар и Павле во Галичник.jpg

Поглед на црквата „Св. Петар и Павле“ во Галичник

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Галичник
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Петар и Павле
Изградба 1930
Осветување 1931
Ктитор =
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Петар и Павле — централната селска црква во Галичник. Изградена е во 1930 г., а осветена во 1931 г. Во неа и дворот пред неа се одржува познатата манифестација Галичка свадба.