Црква „Св. Петар“ (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Петар
Svētā Pētera Evaņģēliski luteriskā baznīca
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Петар (летонски: Svētā Pētera Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија.

Наводи[уреди | уреди извор]