Црква „Св. Павле“ - Свети Павле (2013)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Павле
Αγίου Παύλου
Карта
40°38′16.1″N 22°57′42.4″E / 40.637806° СГШ; 22.961778° ИГД / 40.637806; 22.961778Координати: 40°38′16.1″N 22°57′42.4″E / 40.637806° СГШ; 22.961778° ИГД / 40.637806; 22.961778
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполна, ротонда
Изградба1981 – 1997
Управа
ЕпархијаСолунска

Свети Павле (грчки: Αγίου Παύλου) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот се наоѓа во населбата Кастра, близу Солунското добротворно друштво. Сместен е на рид јужно над истоименото маало Свети Павле со поглед на градот и Солунскиот Залив. Камен-темелникот е поставен на 8 јуни 1981 г. од митрополитот Пантелејмон II Солунски и отворена од истиот епископ на 2 ноември 1997 г. Изградена е на парцела со површина од 4.400 м2, пдоарена од Солунското добротворно друштво во 1980 г. До 1992 г. парохијата била со центар во друг храм, на околу 100 м северно од овој. Во 1988 г. општината сакала да го сруши, но тука се вмешал министерот за Македонија и Тракија Стељос, Папатемелис и со тоа е зачуван.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата претставува крстокуполен храм кој преминува во ротонда, дело на архитектот Димитриос Христидис. Има трика ката поради наклонот на теренот, со вкупна висина од 38 м. Подрумот зафаќа 600 м2, а катовите зафаќат 1.200 м2. Идејата за трите ката е дело на инженерот Сотирис Кувелас. Во зградата има 6 училишни простории, 2 свечени сали и сала за неделно училиште.[2]

Во црквата се чуваат мошти од Апостол Павле, како и вредна икона на Богородица од непознат автор, датирана на 14 февруари 1881 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Άγιος Παύλος“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Посетено на 22 октомври 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 88.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]