Црква „Св. Павле“ - Гиновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Павле
Црквата во Гиновци.jpg

Поглед на црквата „Св. Павле“ над рекреативниот центар „Парк“ во селото Гиновци

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба

Координати 42°10′59″N 22°09′51″E / 42.18306° СГШ; 22.16417° ИГД / 42.18306; 22.16417Координати: 42°10′59″N 22°09′51″E / 42.18306° СГШ; 22.16417° ИГД / 42.18306; 22.16417
Место Гиновци
Општина Ранковце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Павле
Архитектонски опис

Св. Павле — главна селска црква во селото Гиновци. Се наоѓа надвор од селото, сместена над рекреативниот центар „Парк“ во селото, поради што е посетувана секојдневно од гостите.

Пристапот до црквата е целосно уреден, како и самата нејзина околина.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешност
Внатрешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°10′59″N 22°09′51″E / 42.18306° СГШ; 22.16417° ИГД / 42.18306; 22.16417{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница