Црква „Св. Никола и Св. Ѓорѓи“ - Орах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола и Свети Ѓорѓи
Church of St.George and St. Nikolas (village Orah).jpg

Предната фасада на црквата

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Карпинско-жегљанска
Местоположба

Координати 42°10′01″N 21°57′33″E / 42.16694° СГШ; 21.95917° ИГД / 42.16694; 21.95917Координати: 42°10′01″N 21°57′33″E / 42.16694° СГШ; 21.95917° ИГД / 42.16694; 21.95917
Место Орах
Општина Старо Нагоричане
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола и Свети Ѓорѓи
Изградба XV – XVII век
Архитектонски опис
Стил поствизантиски

Св. Никола и Св. Великомаченик Ѓорѓи или Двојна црква — поствизантиска православна црква во кумановското село Орах, Општина Старо Нагоричане. Му припаѓа на Кумановско-кратовското архијерејско намесништво во Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Царските двери на јужниот кораб, втора половина на XVI век.

Храмот е сместен во маалото Балијци. Претставува уникатна двојна црква посветена на двајца светци со два одделни влеза и две апсиди на исток. Двата кораба са засводени со полукружни сводови. Храмот датира од крајот на XVI или почетокот на XVII век. На северниот ѕид се насликани сцени од страданијата на Христос, а на јужниот се сцени од големите празници. Фреските во северниот кораб се постари, од времето на изградбата на црквата, а во јужниот се од 1873 г. Црквата има висок дрвен иконостас од 1893 г. Вратите на јужниот кораб се од втората половина на XVI век, дело на скопско-призренско ателје[2][3] и се единствениот зачуван дел од првичниот иконостас. Изработени се од оревово дрво и се хармонично копаничарско дело.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Double church dedicated to St. George and St Nicholas (Св.Ѓорѓија и Св.Никола) in village Suv Orah“. Where is Macedonia. Посетено на 3 март 2014 г. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help) Архивирано на 7 мај 2014 г.
  3. Крстиќ, Славица. „ДВОЈНА ЦРКВА ВО СУВ ОРАХ, КУМАНОВСКО (СВ. ЃОРЃИ И СВ. НИКОЛА)“ (PDF). Посетено на 3 април 2014. Архивирано на 7 април 2014.
  4. Машниќ, Мирјана М (2008 - 2009). „Три примероци на царски двери од кратовско-кумановскиот крај. (Уметничка вредност, конзерваторска презентација, постконзерваторски статус)“. Патримониум.мк. 2 (3–4, 5–6): 166. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]