Црква „Св. Никола“ - Штрбово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Преспа 210.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Координати 40°55′35″N 21°06′21″E / 40.92639° СГШ; 21.10583° ИГД / 40.92639; 21.10583Координати: 40°55′35″N 21°06′21″E / 40.92639° СГШ; 21.10583° ИГД / 40.92639; 21.10583
Место Штрбово
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1967
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна градба

Свети Димитриј — гробјанска селска црква во селото Штрбово, Општина Ресен, Македонија.[1]

Се наоѓа источно од селото Штрбово. Била изградена во 1967 година. Во кругот на црквата се наоѓаат денешните селски гробишта.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 324. ISBN 9789989920554. Посетено на 11 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]