Црква „Св. Никола“ - Уланци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба

Карта

Координати 41°35′20″N 21°56′34″E / 41.58889° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58889; 21.94278Координати: 41°35′20″N 21°56′34″E / 41.58889° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.58889; 21.94278
Место Уланци
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1820 - 1830
Живопис 1832
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Николаправославна црква во велешкото село Уланци, Општина Градско, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена помеѓу 1820 и 1830 година. Живописана е во 1832 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Парохија Градско - цркви и манастири“. Повардарска епархија. 30 јуни 2008. Посетено на 25 ноември 2021.