Црква „Св. Никола“ - Трново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Поглед на црквата „Св. Никола“ во селото Трново.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Координати 42°16′9″N 22°22′47″E / 42.26917° N; 22.37972° E / 42.26917; 22.37972Координати: 42°16′9″N 22°22′47″E / 42.26917° N; 22.37972° E / 42.26917; 22.37972
Населено место Трново
Општина Крива Паланка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1605
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска и гробјанска црква во селото Трново, Кривопаланечко.[1]

Црквата претставува еднокорабна црква.[2] Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Според ктиторскиот натпис, црквата е подигната и живописана во 1505 година, најмногу со залагање на попот Пејо и неговата сопруга Пројка.[2] Сепак, постојат некои истражувања во кои се вели дека црквата била подигната во 1605 година.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува еднокорабна градба со покрив на две води и со полукружна апсида на источната страна. Внатрешноста на црквата е обликувања со средишен распоред, а горниот дел завршува со полуобликуван свод. Кон западната страна дограден е затворен трем со два влеза, на западната и на јужната страна. Воедно, на јужната страна се наоѓа и отворен трем.[3]

Живопис[уреди | уреди извор]

Врз основа на стилот на живописот се претпоставува дека е еден век понова. Од уништената група пустиножители зачуван е само ликот на Свети Јоаким Сарандапорски.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Во црквата се евидентирани седум икони.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Свети Никола“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 1331. (2009). Скопје: МАНУ.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Црква Свети Никола во с.Трново“. Општина Крива Паланка. Посетено на 2019-08-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]