Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Трница

Координати: 41°42′35″N 20°41′12.3″E / 41.70972° СГШ; 20.686750° ИГД / 41.70972; 20.686750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба

Карта

Координати 41°42′35″N 20°41′12.3″E / 41.70972° СГШ; 20.686750° ИГД / 41.70972; 20.686750
Место Трница
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1995
Завршено 2012
Осветување 20 мај 2012
Архитектонски опис

Свети Никола — манастирска црква на Трничкиот манастир.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Иницијативата за градбата на оваа црква започнала во 1995 година, за по 17 години цеквата да биде целосно завршена и на 20 мај 2012 година да биде осветена.[2]

Архитектура

[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида во задниот дел. Таа се состои од два дела. Првиот е нешто понизок и го опфаќа влезниот простор на црквата. Тој во целост е обоен во бела боја и е покриен со лимен кров над кој се издига камбанаријата која има квадратна основа. Кон него води врата од метални решетки над која е испишан називот на манастирот. Внатрешноста на овој дел е уредена со лустер на таванот, а над влезната врата од црквата има полукружна икона со ликот на Свети Никола. Во вториот дел е сместен главниот простор на црквата и истиот претставува продолжение на првиот. Тој во целост е изграден од камен и има по една монофора на страничните ѕидови, како и на четири од осумте страни од куполата. Двата дела на црквата се покриени со лимен кров, вклучувајќи ги и камбанаријата, куполата и апсидата.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 55. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Осветена црквата во Трница“. Дневник. 20 мај 2012. Архивирано од изворникот на 2012-05-21. Посетено на 21 мај 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]