Црква „Св. Никола“ - Стрмашево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°19′30″N 22°10′09″E / 41.32500° СГШ; 22.16917° ИГД / 41.32500; 22.16917Координати: 41°19′30″N 22°10′09″E / 41.32500° СГШ; 22.16917° ИГД / 41.32500; 22.16917
Место Стрмашево
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1885
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Никола — главна селска црква во демиркапиското село Стрмашево, Македонија.[1][2]

Денес, црквата е во урнатини.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1885 година.[2][3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува трикорабна градба.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не била фрескоживописана.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-13.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 13 октомври 2021.