Црква „Св. Никола“ - Стрезовце

Координати: 42°08′49″N 21°53′26″E / 42.14694° СГШ; 21.89056° ИГД / 42.14694; 21.89056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Младонагоричка
Местоположба

Карта

Координати 42°08′49″N 21°53′26″E / 42.14694° СГШ; 21.89056° ИГД / 42.14694; 21.89056
Место Стрезовце
Општина Старо Нагоричане
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1606
Архитектонски опис

Св. Николаправославна црква во кумановското село Стрезовце, Општина Старо Нагоричане. Му припаѓа на Кумановско-кратовското архијерејско намесништво во Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Ова е гробишен храм, сместен во маалото Илиевци, на патот за маалото Велковци. Изграден е и живописан во 1606 г. со помош на презвитер Петар.[2][3] На натписот е спомнат и пеќскиот патријарх Јован Кантул.[3] Градбата претставува трикорабна базилика со трикорабна припрата со спуштен свод со димензии 22 × 10 м и двокатен покрив. На исток завршува со полукружна апсида. Изградена е врз поголеми темели од стара црква. Фрескописот е делумно зачуван и стилски ѝ припаѓа на Линотопската школа.[3] Во 2006 г. е забележано дека бил во лоша состојба.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Велев, Илија (1990). Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија. Наша Книга. стр. 140.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1331. ISBN 978-608-203-024-1.
  4. „Црквата „Свети Никола" со музејска културно-историска вредност“ (PDF). Македонско Сонце, 629. 21 јули 2006. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-29. Посетено на 2 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]