Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Страишта

Координати: 41°0′35″N 22°10′42″E / 41.00972° СГШ; 22.17833° ИГД / 41.00972; 22.17833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Поглед на црквата
Карта
41°0′35″N 22°10′42″E / 41.00972° СГШ; 22.17833° ИГД / 41.00972; 22.17833
МестоСтраишта, Мегленско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Изградбаоколу 1880
Управа
Архијерејско намесништвоС’ботско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Свети Никола (грчки: Ναός Αγίου Νικολάου) — црква во селото Страишта, Мегленско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Фреската „Обесувањето на Јуда“

Црквата е изградена околу 1880 г.[2] На фреските во внатрешноста е запишана годината 1885.[1] Храмот е камена трикорабна базилика со полукружен свод, трем и подоцна изградена камбанарија, како е случај со „Св. Димитриј“ во соседно Костурени.[1][3] Има два влеза — од запад и југ. Покривот е калкански со косини на запад и на исток.[1]

Внатре раванот е дрвени над средишниот кораб е насликан Христос Седржител. Иконостасот е дрвен и насликан.[1] Црквата е целосно живописана[2] во 1885 г. од воденскиот зограф Константин Хаџизафиров.[3] Меѓу фреските се Тајната вечера, Молитвата на Христос, Предавништвото на Јуда, Видението на Пророк Исаија, Воскресението Лазарево и Пресвета Богородица.[1]

Црквата е прогласена за историски споменик на 16 мај 1996 г.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Άγιος Νικόλαος Στην Ίδα“. Βάση Δεδομένων για την Ιστορική κληρονομιά της Αλμωπίας - Lhi-Lna. Архивирано од изворникот на 2018-04-28. Посетено на 21 април 2018.
  2. 2,0 2,1 „Ida“. Δήμος Εξαπλατάνου. Посетено на 16 јуни 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 „ΥΑ ΥΠΠΟ/33424/17-4-1996 - ΦΕΚ 351/Β/16-5-1996“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-04-22. Посетено на 18 октомври 2014.