Црква „Св. Никола“ - Сливница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Преспа 327.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Координати 40°57′31″N 21°04′59″E / 40.95861° СГШ; 21.08306° ИГД / 40.95861; 21.08306Координати: 40°57′31″N 21°04′59″E / 40.95861° СГШ; 21.08306° ИГД / 40.95861; 21.08306
Населено место Сливница
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — селска црква во преспанското село Сливница, Македонија.[1]

Поглед на црквата од гробјанската црква „Св. Димитриј

Се наоѓа 2 километри источно од селото, над патот кој води до Сливничкиот манастир, сместена во месноста Солиште. Во нејзиниот круг се наоѓаат стари гробишта.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 291. ISBN 9789989920554. Посетено на 25 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]