Црква „Св. Никола“ - Рајца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Преспа 87.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Координати 41°00′02″N 21°03′41″E / 41.00056° СГШ; 21.06139° ИГД / 41.00056; 21.06139Координати: 41°00′02″N 21°03′41″E / 41.00056° СГШ; 21.06139° ИГД / 41.00056; 21.06139
Населено место Рајца
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1867
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Рајца, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа на видлива височинка од јужната страна на селото. Во кругот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.[1]

Црквата била изградена во 1867 година.[1]

Градба[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Никола“ се наоѓа во рамките на самото село, во ограден простор, заедно со селските гробишта. Црквата е мала еднокорабна градба со полукружна апсида на источната страна.[2]

Црквата била изградена во 1867 година, а во поново време на нејзината северна и западна страна биле доѕидани затворени тремови и било извршени малтерисување на фасадите. Влезовите кон внатрешноста се поставени на северниот и западниот ѕид.

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Живописот е сочуван од северната страна на наосот со претставата на „Св. Ѓорѓи“ и во двете ниши од североисточниот агол на олтарниот простор.[2]

Кон северниот ѕид, на вратата од влезот во олтарниот простор, насликана е фигурата на Архангел Михаил.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот на оваа црква се состои од едноставна дрвена конструкција со три реда на икони. Во средината се поставени царските двери врз кои е насликано Благовештението на Св. Богородица. Иконите потекнуваат од непозната зографска работилница од втората половина XIX век.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 262–263. ISBN 9789989920554. Посетено на 16 ноември 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Палигора, Ристо (декември 2011). „Студија за манастирски туризам на Баба Планина“ (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. Посетено на 16 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]