Црква „Св. Никола“ - Растеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Растеш (3).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°44′43″N 21°06′21″E / 41.74528° СГШ; 21.10583° ИГД / 41.74528; 21.10583Координати: 41°44′43″N 21°06′21″E / 41.74528° СГШ; 21.10583° ИГД / 41.74528; 21.10583
Населено место Растеш
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Растеш, Македонија.[1][2]

Црквата е сместена под селото, десно од патот кон селото , во чиј двор се наоѓаат и гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1925 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Гробишта

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 17 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]