Црква „Св. Никола“ - Расино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Расино 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°12′00.6″N 20°51′32.2″E / 41.200167° СГШ; 20.858944° ИГД / 41.200167; 20.858944Координати: 41°12′00.6″N 20°51′32.2″E / 41.200167° СГШ; 20.858944° ИГД / 41.200167; 20.858944
Населено место Расино
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2002
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во охридското село Расино.[1]

Црквата се наоѓа на влезот во селото, а околу нејзе се сместени селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен и осветен на 16 јуни 2002 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има делумен фрескоживопис.

Галерија[уреди | уреди извор]

Црквата
Внатрешноста и останати објекти

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 47. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]