Црква „Св. Никола“ - Прилепец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
St. Nicholas Church in Prilepec.jpg

Предна фасада на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Карта

Координати 41°16′55.9″N 21°21′38.6″E / 41.282194° СГШ; 21.360722° ИГД / 41.282194; 21.360722Координати: 41°16′55.9″N 21°21′38.6″E / 41.282194° СГШ; 21.360722° ИГД / 41.282194; 21.360722
Место Прилепец
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1872
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна
Стил преродбенички

Св. Николацрква на Прилепечкиот манастир кај прилепското село Прилепец, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е манастирска, разположена на околу 2 км југоисточно од селото. Изградена е во 1872 година. Претставува еднокорабна градба со полукружна апсида, расчленета на шест слепи ниши однадвор.[1]

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Манастир „Свети Никола", село Прилепец“. Old Prilep. Посетено на 1 јануари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]