Црква „Св. Никола“ - Омотско

Координати: 40°25′19.6″N 20°57′40.2″E / 40.422111° СГШ; 20.961167° ИГД / 40.422111; 20.961167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Карта
40°25′19.6″N 20°57′40.2″E / 40.422111° СГШ; 20.961167° ИГД / 40.422111; 20.961167
МестоОмотско, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1657
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Свети Никола Летен (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Омотско, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена врз постариот храм „Св. Архангели“. Според натписот над влезот, изградена е во 1657 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Γιαννοχώρι – Λιβαδοτόπι“. Ελλάδος Περιήγηση. Посетено на 26 декември 2015. no-break space character во |title= во положба 11 (help)