Црква „Св. Никола“ - Манастирец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Росоманска
Местоположба
Координати 41°27′30″N 21°52′49″E / 41.45833° СГШ; 21.88028° ИГД / 41.45833; 21.88028Координати: 41°27′30″N 21°52′49″E / 41.45833° СГШ; 21.88028° ИГД / 41.45833; 21.88028
Место Манастирец
Општина Росоман
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2007
Архитектонски опис

Св. Николаправославна црква во кавадаречкото село Манастирец, Општина Росоман. Му припаѓа на Кавадаречкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата почнала да се гради на 27 јануари 2007 г. со осветување на каменот-темелник од митрополитот Агатангел Повардарски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Росоманска парохија - цркви и манастири“. Повардарска епархија. 3 јуни 2008. Посетено на 25 ноември 2021.