Црква „Св. Никола“ - Лисиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Чашкарска
Местоположба
Координати 41°40′37″N 21°36′13″E / 41.67694° СГШ; 21.60361° ИГД / 41.67694; 21.60361Координати: 41°40′37″N 21°36′13″E / 41.67694° СГШ; 21.60361° ИГД / 41.67694; 21.60361
Населено место Лисиче
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Водство МПЦ - ОА
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Николаправославна црква во велешкото село Лисиче, Општина Чашка, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Храмот е сместен во северозападниот крај на селото. Дело е на истакнатиот преродбенички архитект Андон Китанов.[1] Во 1885 г. на нејзиното живописување работел истакнатиот зограф Димитар Андонов Папрадишки.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 206.
  2. Николовски, Дарко (2013). „Резултати од валоризацијата на црквите во селата Богомила и Бистрица во областа Азот, Велешко“ (PDF). Патримониум. Скопје: КАЛАМУС. VI (11): 188.