Црква „Св. Никола“ - Ланга (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
40°20′56.5″N 21°4′51.0″E / 40.349028° СГШ; 21.080833° ИГД / 40.349028; 21.080833Координати: 40°20′56.5″N 21°4′51.0″E / 40.349028° СГШ; 21.080833° ИГД / 40.349028; 21.080833
МестоЛанга, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1864
Управа
Архијерејско намесништвоГосненско
ЕпархијаКостурска

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Ланга, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1864 г. Внатре се чуваат вредни икони.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Δήμος Ορεστίδος“. Архивирано од изворникот на 23 декември 2010. Посетено на 2021-02-18.