Црква „Св. Никола“ - Крушеани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Крушеани.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Втора кривогаштанска
Местоположба

Координати 41°18′27.2″N 21°21′04.3″E / 41.307556° СГШ; 21.351194° ИГД / 41.307556; 21.351194Координати: 41°18′27.2″N 21°21′04.3″E / 41.307556° СГШ; 21.351194° ИГД / 41.307556; 21.351194
Место Крушеани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1970 - 1976
Осветување 1976
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Свети Никола — селска гробишна црква во прилепското село Крушеани, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на влезот во селото Крушеани од насока на Обршани. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на 1 километар јужно од селото Крушеани, крај патот за Обршани (Р2335).[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Изградена во периодот од 1970 до 1976 година врз темели на старо црквиште откриено во 1950-тите од антропологот Јован Трифуноски.[2] Осветена е на 25 јули 1976 година од митрополитот Ангелариј Пелагониски,[3] подоцна поглавар на МПЦ.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Во архитектонски поглед, храмот претставува еднокорабна засводена градба,[3] со влезен трем и полукружна апсида кон исток. Има и придружна трпезарија во црковниот двор.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. 3,0 3,1 „Црква „Свети Никола", село Крушеани“. OLDPRILEP.COM. 2012-03-11. Посетено на 2022-01-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]