Црква „Св. Никола“ - Крапа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Крапа 2.jpg

Поглед на црквата со нејзината камбанарија

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба
Координати 41°33′12.26″N 21°18′40.48″E / 41.5534056° СГШ; 21.3112444° ИГД / 41.5534056; 21.3112444Координати: 41°33′12.26″N 21°18′40.48″E / 41.5534056° СГШ; 21.3112444° ИГД / 41.5534056; 21.3112444
Населено место Крапа
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Крапа.[1][2]

Црквата е сместена во самото село. Поради запоставеноста и лошата состојба, црквата скоро и да не се приметува, освен по својата камбанарија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Ропотовска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 22 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]