Црква „Св. Никола“ - Корнишор

Координати: 40°54′12.4″N 22°19′51.4″E / 40.903444° СГШ; 22.330944° ИГД / 40.903444; 22.330944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Поглед на црквата
Карта
40°54′12.4″N 22°19′51.4″E / 40.903444° СГШ; 22.330944° ИГД / 40.903444; 22.330944
МестоКорнишор, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1877
Управа
Архијерејско намесништвоПазарско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Корнишор, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата се наоѓа на источниот крај на селото. Претставува трикорабна базилика со трем на југ и камбанарија на исток до апсидата. Живописана е во 1877 г. од Божин Стаменитов од Пазар.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „11η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων“ (PDF). Αρχαιολογικόν Δελτίον. Αθήνα: Υπουργείο Πολιτισμού. Τόμος 49 (1994), Χρονικά Β'2: 572. 1999. ISSN 0570-622Χ. Архивирано од изворникот (PDF) на 10 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]