Црква „Св. Никола“ - Клисура (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Поглед на црковната камбанарија
Карта
40°32′6″N 21°28′8″E / 40.53500° СГШ; 21.46889° ИГД / 40.53500; 21.46889Координати: 40°32′6″N 21°28′8″E / 40.53500° СГШ; 21.46889° ИГД / 40.53500; 21.46889
МестоКлисура, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1839
Управа
Архијерејско намесништвоГоренско
ЕпархијаКостурска

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Клисура, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1839 г. на местото на постар храм сместен во Горното Маало на Клисура.[2] Опожарена е во 1912 г. од Турците за време на Првата балканска војна и обновена во 1920 - 1922 г. Во пожарот изгорел резбаниот иконостас. Во април 1941 г. храмот повторно пострадал, овојпат од германско бомбардирање.[2][3]

Опис[уреди | уреди извор]

Храмот е трикорабна базилика. Фреските се дело на самоукиот зограф Николаос К. Папајанис (1870 - 1953). Внатре се чуваат шест путири од XIX век, руски дискос од 1869 г. и една копија, како и 133 вредни икони.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Καραθανάσης, Αθ (2004). „Νικόλαος Δημ. Σιώκης, Η ιστορία και τα κειμήλια των ιερών ναών Αγίου Νικολάου και Αγίου Δημητρίου Κλεισούρας Καστοριάς“ (PDF). Μακεδονικά. 34: 443–445.
  2. 2,0 2,1 Καραθανάσης, Αθ (2004). „Νικόλαος Δημ. Σιώκης, Η ιστορία και τα κειμήλια των ιερών ναών Αγίου Νικολάου και Αγίου Δημητρίου Κλεισούρας Καστοριάς“ (PDF). Μακεδονικά. 34: 443.
  3. Τσαμίσης, Παντελής (1949). Η Καστοριά και τα μνημεία της. Αθήνα: Ι. Λ. Αλευρόπουλος. стр. 156.
  4. Καραθανάσης, Αθ (2004). „Νικόλαος Δημ. Σιώκης, Η ιστορία και τα κειμήλια των ιερών ναών Αγίου Νικολάου και Αγίου Δημητρίου Κλεισούρας Καστοριάς“ (PDF). Μακεδονικά. 34: 444.