Црква „Св. Никола“ - Зркле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Зркле.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°39′26.66″N 21°08′47.79″E / 41.6574056° СГШ; 21.1466083° ИГД / 41.6574056; 21.1466083Координати: 41°39′26.66″N 21°08′47.79″E / 41.6574056° СГШ; 21.1466083° ИГД / 41.6574056; 21.1466083
Населено место Зркле
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во поречкото село Зркле.[1]

Црквата е сместена на самиот крај на селото и отскокнува со својата бела боја во шумското подрачје.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]