Црква „Св. Никола“ - Длабочица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Поглед на црквата „Св. Никола“ во селото Длабочица, Кривапаланечко.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Координати 42°12′13.28″N 22°13′53.49″E / 42.2036889° N; 22.2315250° E / 42.2036889; 22.2315250Координати: 42°12′13.28″N 22°13′53.49″E / 42.2036889° N; 22.2315250° E / 42.2036889; 22.2315250
Населено место Длабочица
Општина Крива Паланка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1921
Осветување 22 мај 1928
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска и гробјанска црква во селото Длабочица, Кривопаланечко.

Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Според записот над влезот во храмот може да се дознае дека започнал да се гради во 1921 година, а бил осветен на 22 мај 1928 година од поглаварот на Скопската епархија митрополитот г. Варнава.[1]

Била подигната на местото на некоја стара црква.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Одбележување 80 години од осветувањето на црквата „Свети Никола" во Кривопаланечко“. IDIVIDI. Посетено на 2019-05-20.
  2. Трифуноски, Јован (1973). Кривопаланачка област. Загреб: Хрватска академија на науките и уметностите. стр. 279–280.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]