Црква „Св. Никола“ - Грумази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола/Воскресение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°02′58.4″N 21°34′58.4″E / 41.049556° СГШ; 21.582889° ИГД / 41.049556; 21.582889Координати: 41°02′58.4″N 21°34′58.4″E / 41.049556° СГШ; 21.582889° ИГД / 41.049556; 21.582889
Место Грумази
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола/Исус Христос
Завршено 1864
1980 (доградена)
2006 (обновена)
Архитектонски опис

Свети Никола или Воскресение Христово – главна селска црква во селото Грумази.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри северно од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1864, по што била срушена во 1924, доградена во 1980 и целосно обновена во 2006 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со осумаголна купола којашто има по една монофора на секоја страна и полукружна апсида на источната страна. Главниот влез на црквата се наоѓа на западната страна и над него има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е насликан Свети Никола, а црквата има и спореден влез на јужната страна над којшто има ниша со фреска којашто е целосно оштетено и не може да се забележи што е прикажано на неа. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има трпезарија и во него се сместени селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Грумази Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]