Црква „Св. Никола“ - Горно Добреноец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°30′32.26″N 20°53′16.74″E / 41.5089611° СГШ; 20.8879833° ИГД / 41.5089611; 20.8879833Координати: 41°30′32.26″N 20°53′16.74″E / 41.5089611° СГШ; 20.8879833° ИГД / 41.5089611; 20.8879833
Место Горно Добреноец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1938
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Горно Добреноец.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1938 година, како што укажува и самиот натпис на нејзе. Црквата била изградена од мајстор Алексо од мијачките села.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Во црквата има иконостас, на кого има 6 големи и 13 мали икони.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]