Црква „Св. Никола“ - Горни Дисан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Гробишта и камбанарија на црквата во „Горни Дисан“.JPG

Поглед на влезот на црквата „Св. Никола“ во Горни Дисан

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба
Населено место Горни Дисан
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Завршено XIX век
Мрежно место Св. Никола
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Никола“ - Горни Дисан — единствена црква во селото Горни Дисан, во Општина Неготино. Се наоѓа на околу 400 метри во долот под селото, веднаш од десната страна над самиот пат, во близина на Дисанска Река.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена и фрескоживописана во текот на XIX век, според сознанија, иако нема никакви записи или натписи за тоа кој ја има изградено. По својот архитектонски облик, градбата на црквата претставува еднокорабна градба со голема олтарна апсида на источната страна, која буквално виси над патот кон селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°23′50″N 22°06′34″E / 41.39722° N; 22.10944° E / 41.39722; 22.10944