Црква „Св. Никола“ - Гајранци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Никола
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Трета пробиштипска
Местоположба

Координати 41°53′43.1″N 22°10′43.6″E / 41.895306° СГШ; 22.178778° ИГД / 41.895306; 22.178778Координати: 41°53′43.1″N 22°10′43.6″E / 41.895306° СГШ; 22.178778° ИГД / 41.895306; 22.178778
Место Гајранци
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Никола Мирликиски
Завршено 1952
Архитектонски опис

Света Никола — главна селска црква во пробиштипското село Гајранци.[1] Црквата се наоѓа во северниот дел на селото. До неа се старите селски гробишта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28.