Црква „Св. Никола“ - Брод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола/Свети Талалеј
Црква „Св. Никола“ - Брод.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Краварско-бачка
Местоположба

Карта

Координати 40°57′14.9″N 21°33′42″E / 40.954139° СГШ; 21.56167° ИГД / 40.954139; 21.56167Координати: 40°57′14.9″N 21°33′42″E / 40.954139° СГШ; 21.56167° ИГД / 40.954139; 21.56167
Место Брод
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола/Свети Талалеј
Завршено 1840
1996 (обновена)
Архитектонски опис

Свети Никола или Свети Талалеј – главна селска црква во селото Брод.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во северозападниот дел од селото, на возвишение коешто ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1840 година, во Првата светска војна била разрушена, а во 1990 година била обновена.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна со правоаголна основа и апсида на источната страна. Влезот се наоѓа на јужната страна и пред него е доградена мала припрата. На јужната страна има три монофори. Камбанаријата на црквата е со квадратна основа и е прилепена до југозападниот агол на храмот. Црквата има димензии од 12 × 7 м и е висока 5-6 м. Во внатрешноста на храмот има икони од XIX век коишто се поставени на иконостасот. На северниот ѕид има еден ред столици за седење, а на јужниот ѕид два реда.[2]

Во дворот на црквата се сместени селските гробишта и помошен објект. На гробиштата се наоѓа гробот на македонскиот револуционер Кољо Добровенски.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Цркви“. Visit Pelagonia.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]